Komu może przydać się tworzenie prototypów

Komu może przydać się tworzenie prototypów
www.klo.sosnowiec.pl fornir Filtry hydrauliczne

Rozpoczynając rozważania w temacie przydatności prototypów, warto w pierwszej kolejności zastanowić się czym w istocie są i czemu służą. Prototyp to duże uproszczenie przyszłej usługi, oprogramowania lub konkretnego produktu. Jest czymś w rodzaju wersji testowej. Ważne jest jednak to, by oddawał najważniejsze wartości, które chce przekazać projektant. Prototypy są rodzajem badania jakościowego, z którego można wyciągnąć bardzo przydatne wnioski. Zanim usługa, czy produkt lub jakikolwiek inny wytwór zostanie przekazany w ręce rynku, trzeba sprawdzić czy działa i ma szansę na tym rynku zaistnieć. Nawet najbardziej banalne prototypy są istotne, ponieważ osoba, która zajmuje się projektowaniem, może być tak zaślepiona korzyściami produktu, że zapomni o jego najmniejszych funkcjonalnościach. W związku z tym prototypy są przekazywane konkretnej grupie docelowej, która je sprawdza w określonych wcześniej warunkach. Dzięki temu można w sprawny sposób sprawdzić, czy wszystko działa, czy coś można zmienić, poprawić, przeanalizować sugestie, ale i preferencje przyszłych użytkowników dot. chociażby kwestii wizualnych.

Zalety tworzenia prototypów:

  • Największą korzyścią jest chyba oszczędność pieniędzy. Zanim seria produktów pojawi się na rynku i okaże się, że jest wadliwa lub charakteryzuje się małą niedoskonałością, prototyp odpowie na rozważania projektanta i umożliwi mu dopracowanie najmniejszych detali;
  • Prototypy są bardzo łatwe do zmiany, poprzez charakter uproszczony;
  • Prototypy pozwalają dotrzeć do wymagań klientów i zbadać ich preferencje;
  • Pozwalają na zidentyfikowanie ewentualnych błędów i ich naprawienie.

Wady tworzenia prototypów:

  • Klient widzący produkt w fazie testowej, ma jednak wrażenie, że jest on wersją ostateczną. W związku z tym kiedy finalna wersja zostanie przedstawiona, może dojść do nieporozumień;
  • Prototypowanie w zależności od zaawansowania może być kosztowne. Niektóre prototypy można zrobić z artykułów biurowych, inne potrzebują jednak skomplikowanych systemów. Ich zastosowanie pomoże uniknąć jednak wielkich strat budżetowych.

Dla kogo są prototypy? Tworzenie prototypów może przydać się w każdej branży. Przydatne będzie nawet w projektowaniu strony wizualnej t-shirtów, czy sprawdzaniu funkcjonalności portfela. Nie ma ograniczeń. Korzystają z nich zarówno ci, którzy chcą sprawdzić odbiór opakowań, ale i skomplikowane i wielkie koncerny badające nowy model smartfona.

Z prototypów korzystają dziś niemalże wszyscy projektanci nowych produktów i usług.